Южна Корея и Тайван - Азиатските тигри

Южна Корея и Тайван - Азиатските тигри
Сеул, Корея
София → Истанбул → Сеул 3н – Кенджу 1н - Хапчеон – Пусан 2н → Тайчунг 1н – езерото Сън Мун 1н – Каосюнг 2н – Тайнан – Тайпе 2н – Йелиу – Джиуфен – Шифен – Тайпе → Истанбул → София
15 дни / 13 нощувки
03.11.2025 г.
Цена от
8640лв.
Програма
Допълнителна информация
03.11.2025-пн 1 ден София → Истанбул →
В 21:40 ч. полет TK 1030 от София. Кацане в Истанбул в 00:15 ч.

04.11.2025-вт 2 ден Истанбул → Сеул
В 02:20 ч. полет TK 90 от Истанбул. Пристигане в 18:20 ч. в Сеул – един от водещите глобални градове, най-важни финансови и търговски центрове в световен мащаб, шестият най-силен и стабилен град в света. Южнокорейската столица е призната от ЮНЕСКО за Световна столица по градски дизайн. Сеул е дом на много паметници на културата, които са запазили духа на своето време, четири от които са обекти на ЮНЕСКО. Посрещане, трансфер и настаняване в хотела. Нощувка.

05.11.2025-ср 3 ден Сеул (закуска)
Закуска. Панорамна обиколка и разглеждане на Сеул. Минаваме по широкия булевард, водещ до двореца, който носи името на крал Седжонг, чиято статуя се издига насред пешеходната зона. Крал Седжонг краси с лика си банкнотата от 10 000 вона. Преди 6 века той положил основите на хангул – корейската писмена система, която заменя сложната ханджа (китайската писмена система). Ще наблюдаваме церемонията по смяна на караула пред портата на площад Гуангуамун. Всъщност това е възстановка на оригиналния ритуал, в който са участвали кралските гвардейци на династията Чосон (1392-1910). Разглеждане на кралския дворец Кьонбокгунг – главният, най-големият и най-красивият от 5-те големи двореца на династията Чосон. Завършен е през 1394 г. и е служил за основен дворец на кралете до войната с Япония 1592-8 г, когато е бил разрушен. През 19 век по време на управлението на крал Годжонг са възстановени над 7700 зали и 500 сгради. В началото на 20 век дворецът отново е разрушен от японците, а пълното му възстановяване продължава и до днес. Разположен е в сърцето на корейската столица. Комплексът е заобиколен от високи стени, издигащи се на фона на очертанията на планинския масив Букхан. Ще видите тронната зала, банкетната зала, кралските покои, сградата с покоите на кралицата и градината Амсан, сградата с покоите на кралицата-майка, библиотеката на крал Годжнг и сградата, която е служила за главен офис по времето на династията Чосон. В най-задната част на двореца се намира живописен павилион, обграден от зеленина. След това ще се разходим в специален район на Сеул точно до двореца с типичните сгушени корейски къщи, наречени ханок. Следва посещение на храма Джогеса – главният храм на ордена Джогйе на Корейските дзен будисти. Ще се разходим по улица Инсадонг, известна с многобройните си галерии с картини, антики и изделия на майсторите на традиционното корейско изкуство. Връщане в хотела и нощувка.

06.11.2025-чт 4 ден Сеул (закуска)
Закуска. Днес разглеждането на града ще продължи с посещение на кулата Намсан (кулата на Сеул), където от 480 м височина ще се насладите на панорамата към целия град. Самата кула е висока 236.7 м и е разположена на 243 м върху планината Намсан. Построена е през 1969 г. като радиотелевизионна кула, но след 40 г. е отворена за посещения и сега е един от символите на Сеул. След това ще се разходим в младежкия район Хонгде с много магазини и заведения с нестандартна визия, любимо място на студентите от престижния университет Хонгдик, намиращ се наблизо. Хондге е мястото за провеждане на много фестивали и културни прояви, като е известен и като люлката на корейската инди и рок сцена от 90-те години. След това се отправяме към новата част на Сеул – нашумелия квартал Гангнам, най-скъпият и шикозен район на столицата, популяризиран чрез хита на 2012 година Gangnam style. Ще спрем за снимка пред 5-метровата бронзова скулптура Gangnam style – един от новите символи на квартала и модерен Сеул, разположена пред търговския център COEX. В него се помещава просторната библиотека Старфийлд, чиито внушителни 13-метрови тавани с библиотечни рафтове, спокойствие и красота онагледяват нуждата от пространство за култура и изкуство в ежедневието на корееца. Тук, между бляскавите магазини и желани покупки, често се организират литературни четения, представления, поетични състезания и други, а с времето библиотеката се е превърнала в популярна забележителност на града. Освен атракция за чужденците, за местните хора тя изпълнява традиционната си функция – дом на знанието, достъпно за всички, събрано в 70 000 тома. Наблизо се намира храмът Бонгунса, построен през 794 година по време на периода Обединена Шила. Неминуемо ще направим сравнение между материалистичния характер на Гангнам и бляскавите му улици и уединеното спокойствие на това място. Храмът е един от главните центрове на корейския дзен будизъм и в исторически план е играл важна роля за съхранението му. В края на 15 век, когато династията Чосон е наложила конфуцианството като национална религия, под закрилата на кралицата храмът е реставриран и става главно средище за медитация и дом на будистките монаси. До 20 век се превръща в един от 14-те главни храма в Корея. Въпреки многократните опожарявания и войни в неговата история, успява да запази непокътната залата с дървените блокове, служили за отпечатването на един от най-важните будистки текстове – Аватамсака-сутра, или в превод „сутрата на цветния венец“. Пред храма се издига 28-метровата каменна статуя на Майтрея - бъдещият Буда. Целият комплекс въздейства с усещането за спокойствие и хармония сред небостъргачите на Сеул. Връщане в хотела. Свободно време. *По желание, с доплащане – посещение на комедийния спектакъла „Готварското шоу Нанта“. Нощувка.

07.11.2025-пт 5 ден Сеул – Кенджу (закуска)
Закуска. Трансфер до гарата и отпътуване със скоростен влак (2ч20м) за Кенджу (ЮНЕСКО), наричан музей без стени. Тук са запазени много археологически останки от периода, когато градът е бил столица на древното кралство Шила, управлявало Корейския полуостров в течение на 992 години - от 57 г. пр.н.е до 935 г. Посещение на храма Булгукса (ЮНЕСКО), считан за шедьовър на будисткото изкуство от златната епоха на кралство Шила. В него се пазят едни от най-ранните дървени плочки с будистки сутри от 704-751 г., отпечатани върху черничеви свитъци. В превод името му означава „земята на Буда“. На територията на комплекса има 7 национални съкровища: 2-те каменни пагоди – Сеокгатап и Даботаб, изобразена върху монетата от 10 вона, 2-та моста – Мостът на лотоса и Мостът на сините облаци, 2-те позлатени бронзови статуи на Буда – Просветеният Буда и Състрадателният Буда и една 2-метрова ступа във формата на каменен фенер. Целият комплекс въздейства с красотата, спокойствието и усещането за святост. Ще се разходим в Тумули парк, където се намират 23 от близо 160-те открити в Кенджу гробници на владетели и аристократи от периода Шила. След това ще посетим астрономическата обсерватория Чеомсеонгдае - най-старата в Източна Азия. Свободно време в района с ханок къщички Хуанлиданг. Накрая ще се разходим около езерото Волджи, известно още със старото си име Анапджи, което е било част от дворцовия комплекс Донггунг на династията Шила. Създадено е по заповед на крал Мунму през 674 г. като място за отдих на краля и в него има 3 островчета и беседки, красиво осветени вечер. Нощувка.

08.11.2025-сб 6 ден Кенджу – Хапчеон – Пусан (закуска)
Закуска. Отпътуване на юг за Хапчеон и посещение на храма Хаейнса (ЮНЕСКО) – един от трите главни храма в Корея, известен като дом на Трипитака Кореана. Тук се пазят 81,350 дървени табли с будистки сутри. Изработени са в края на 14 век по време на монголското нашествие. Върху всички табли са изографисани над 50 млн. китайски йероглифи, които са разположени по един и същи начин върху всяка табла. Техниката, по която са изработени, е уникална и отнемала минимум 7 години, а вложените средства може да се сравнят само с инвестициите в наши дни за покоряване на Луната. Отправяме се към югоизточния край на Корейския полуостров и пристигаме в Пусан – най-големият пристанищен град в страната и втори по големина след Сеул. Ще посетим храма Хедонг Йонгунг, построен от будисткия учител Наонг през 1376 г. По време на японските нашествия в Корея (1592-98) храмът е разрушен, но по-късно е възстановен. Комплексът е уникален. За разлика от останалите храмове в Корея, които се намират в планините, този е живописно разположен върху скала на брега на морето и гледа към яркосините води. Настаняване в хотела, разположен на няколко минути пеша от плажа Хеунде – най-красивият плаж в Корея. Нощувка.

09.11.2025-нд 7 ден Пусан (закуска)

Закуска. Посещение на рибния пазар Чагалчи – най-големият рибен пазар в Корея с огромно разнообразие от прясно уловени морски продукти, и пазара Гуке. Името му означава „международен“ на корейски. Създаден е след Корейската война от избягали в Пусан бежанци, които започват да търгуват, за да си изкарват прехраната. Гуке е един от най-големите пазари в Корея – всяка уличка е препълнена със сергии и се свързва с други по-малки пазари. Тук има такова голямо разнообразие от стоки, че може да намерите всичко, за което се сетите. Следва посещение на Гамчеон - едно от емблематичните места за Пусан. Гамчеон се появява през 1950 г. вследствие на Корейската война, когато близо 600 хиляди души напускат домовете си в цялата страна и се заселват в крайбрежния град, останал единственият пощаден от войната. Тук намират убежище и надежда за ново начало, построявайки селище върху хълмовете в предградието на Пусан. Днес Гамчеон е своеобразна галерия на открито и средище на културата с 10 000 жители, отличаващо се с яркооцветени сгради, произведения на съвременни художници и скулптори, артистични кафенета, работилници и магазини, удостоен през 2012 г. с наградата за градско развитие на ООН. Свободно време. След това ще се качим на панорамния лифт Сонгдо и ще се любуваме на красивата гледка към плажа Куангали, известен като място на провеждане на ежегодния фестивал на фойерверките в Пусан. Нощувка.

10.11.2025-пн 8 ден Пусан → Таоян – Тайчунг (закуска)
Закуска. Трансфер до летището. Полет за Тайпе – столицата на Тайван, най-големият град, политически, търговски, медиен, образователен и културен център на острова. Посрещане, трансфер до Тайчунг и настаняване в хотела. Нощувка.

11.11.2025-вт 9 ден Тайчунг – Сън Мун Лейк (закуска, вечеря)
Закуска. Отпътуване и посещение на Селото на Небесната дъга – забележително място, доказващо, че изкуството може да спаси света, претворено с изобретателност от един художник любител на име Хуан Юн-фу. Селото е построено в средата на 20 век, за да даде временен подслон на войниците, избягали на остров Тайван заедно със семействата си от Китай. Обитателите заживяват задружно и го превръщат в свой дом, но с течение на времето остават все по-малко – някои напускат, други умират, докато остава само Хуан. Правителството планира строежа на модерен комплекс и му предлага да напусне срещу парично обезщетение, но той отказва и вместо това изпълва някога оживеното село с цветове и фантазия, като го превръща в туристическа атракция, посещавана от милиони туристи всяка година. Тук ще научим докосващата история на това място и неговите малки къщи, ярко обагрени с рисунки на хора в носии, най-различни животни – птици, морски обитатели, котки, цветя и други, след което ще имаме свободно време за разходка и снимки преди да продължим за езерото Сън Мун (Слънце и Луна) – най-красивото място в Тайван, богато дарено с природна красота, история и самобитната култура на местното аборигенско население. Сън Мун е най-голямото езеро в Тайван с площ над 100 кв. км. Разположено е в подножието на централната планинска верига и е заобиколено от зелени върхове. Езерото обгръща малкия остров Лалу, който го разделя на две части - северната има формата на слънце, а южната – на лунен сърп. Плуването в езерото е разрешено само по време на фестивала, който се провежда тук всяка есен. Ще посетим внушителния храм Уен У на северния бряг на езерото, построен в стила на дворцовата архитектура на Северен Китай, с три отделни зали. Едната зала е посветена на първия прародител Кайджи и бога на литературата, другата – на бога на войната Гуан Гонг и бога войн Ю Фей, и третата на Конфуций. Той е единственият храм на Конфуций в Тайван, в който има статуя с изображението на Конфуций и неговите последователи, и единственият храм, който държи централната си врата отворена. Друга интересна особеност са 366 стъпала към храма, символизиращи 366 дни в годината. Наричат ги „Годината на стъпките“, като на първото стъпало, което представлява първия ден на всеки месец, има платформа, където хората могат да спрат и да си починат. Информация за 24-те слънчеви периода, също е изсечена в стъпките, изобразени са животните от китайския зодиак, има вятърни камбанки за желания и тук може да научим много за китайската народна култура. Отправяме се към 9-етажната пагода Си Ен в типичен китайски стил. Тя е построена през 1971 година от Чан Кай Ши в памет на неговата майка. Строителството ѝ е било много трудно, тъй като материалите е трябвало до бъдат доставени над езерото и пренесени в планината. Пагодата се издига на 954 над морското равнище, а със своите 46 метра височина се извисява 1000 метра над езерото, като се превръща в неговата най-известната забележителност. От последният ѝ етаж се разкрива великолепна гледка към езерото и околните планини. Настаняване в хотел, разположен в района на езерото в селцето Итa Тао на най-малката от местните аборигенски групи на Тайван (малко над 500 души). Вечеря и нощувка.

12.11.2025-ср 10 ден Сън Мун Лейк – Каосюнг (закуска, обяд)
Закуска. Круиз по езерото Сън Мун. Отпътуване на юг към град Каосюнг – вторият по големина град в Тайван. След около 4 ч. Пристигане, трансфер до хотела и настаняване. Свободно време за почивка. Вечерта ще посетим нощния пазар Лиухе – един от най-популярните в Тайван. Ако пропуснете нощния пазар, все едно не сте посетили Каосюнг. Тук се продават вкусна храна, морски дарове, студени напитки, занаятчийски изделия, дрехи, ножове, камери, живи животни и какво ли още не. Не пропускайте да опитате местните специалитети - млякото от папая и солени скариди. Настаняване в хотела. Нощувка.

13.11.2025-чт 11 ден Каосюнг (закуска, обяд)
Закуска. Сутринта се отправяме към левия бряг на река Каопинг, където се намира огромният будистки комплекс Фо Гуанг Шан, създаден от майстор Хин Юн и неговите ученици – културен, религиозен и образователен център на Махаяна, който е свързан с най-голямата благотворителна организация в Тайван. В музея се пази ценна реликва – зъб на Шакиамуни Буда, основател на будистката вяра, а в югоизточната част на планината се намира най-голямата забележителност на района – огромната златна статуя на Буда Амитаба, която е с размери около 120 метра. Продължаваме към езерото „Лотос“, живописно разположено между две планини. То е известно с гледката към залеза и отражението на планината в него, лотосите и многобройните красиви храмове, които го заобикалят – повече от 20. Ще посетим наскоро обновените пагоди Тигър и Дракон – влиза се през дракона, а се излиза през тигъра. От върха на храма се вижда комплексът на павилионите на пролетта и есента, заобиколени от вода, в която те се отразяват при залез слънце. После се отправяме към река Любов (Love River) – гръбнакът на града, която играе подобна роля на Темза за Лондон. Реката, която всъщност е изкуствен канал, протича 12 км. през целия град, играе важна роля в неговата икономика и култура. Край бреговете й често се провеждат събития и фестивали, тук е разположен и паркът на река Любов. В него има нощен пазар и открити кафенета, в които често гастролират групи, а по реката лодки разхождат посетителите, за да се насладят на градския пейзаж, подсилван от атрактивните сгради в близост като катедралата „Свети Розарий“, моста Каосюнг и Районния съд. Ще разгледаме още един от артистичните райони на града – центърът за изкуство Кей 2. Връщане в хотела, свободно време и нощувка.

14.11.2025-пт 12 ден Каосюнг – Тайнан – Тайпе (закуска, обяд)
Закуска. Освобождаване на стаите и отпътуване за Тайнан – най-старият град на острова и негова бивша столица, днес един от четирите най-големи града в Тайван. През 1624 г. за първи път тук идват холандците, а 38 години по-късно, през 1662 г. Чжен Ченгун избира Тайнан, носещ по това време името Анпин, за своя столица. Заради древната си история Тайнан е богат на исторически места и културни традиции, а множеството храмове му дават името „град на стоте храма“, които всъщност са 220. Всяко посещение тук започва със старата крепост. Анпинг Форт е построен върху основите на холандската крепост, наречена Форт Зееландия. Именно на това място са възникнали ранните селища на холандците и китайците, а голяма част от историята на селището е в старите улици на Анпинг, които го обграждат. Ще посетим крепостта и след това ще се спуснем по украсената с цветни растения стара улица на Анпинг с много магазини, сергии с местни лакомства, малки ресторанти и китни кафенета. Ще обядваме и ще прoдължим към Тайпе. Пристигане, настаняване и нощувка.

-15.11.2025-сб. 13 ден Тайпе – Йелиу – Джиуфен – Шифен – Тайпе (закуска, обяд)
След закуска се отправяме към северното крайбрежие, където на около 40 км от Тайпе се намира едно от най-известните места в света – Националният геопарк Йелиу, който предлага зашеметяващи геоложки пейзажи. Разположен върху нос Йелиу, който се врязва на около 1700 метра в океана, той е покрит от естествени скални образувания, създадени от различни геоложки и климатични сили в течение на милиони години. Многообразните им форми вдъхновяват техните имена, като най-известна е „Главата на кралицата“, емблематичен образ в Тайван и неофициална емблема за град Уанли. Сред другите формации са „Обувката на феята“, „Кошерът“, „Джинджифил“, „Морски свещи“ и много други. Продължаваме към Джиуфен, някога център за добив на злато в Тайван. Златото е изчезнало, но старинните селища, построени от плътно прилепнали към стръмните склоновете къщи, продължават да предлагат приказни пейзажи и поглед към начина на живот от миналото. В периода на японската окупация градчето получава настоящия си облик - тогава са построени много японски ханове, които са оцелели и до днес. По време на Втората световна война в селото е създаден лагер за военнопленници, които са работили в златните мини, след края на войната дейностите по добива на злато спадат, мината е затворена през 1971 година и градът изпада забвение. През 1989 г. тук е заснет филмът „Градът на тъгата“, който възражда популярността на Джиуфен. Носталгичният пейзаж на Джиуфен очарова много хора и в началото на 90-те години, градът преживява възход, който го оформя като туристическа атракция. Построени са много кафенета, чайни, ресторанти и магазини за сувенири, носещи името „Град на тъгата“. Продължаваме към историческия град Шифен, за да посетим романтичната Старинна улица. Тя е разположена в и около клона Пингси на железопътната линия, построена първоначално за транспортиране на въглища. Тогава работещите в този отдалечен планински район, изправени пред риск да бъдат ограбени или убити, използвали фенери, за да информират семействата си, че са в безопасност. Днес фенерите вече не функционират като сигнални, а се използват като символи на мира и щастието. Романтичната красота на пейзажа и носталгичната атмосфера правят мястото популярно за заснемане на реклами и атракция за посетителите. Най-известното събитие, което се провежда тук, е годишният фестивал на небесните фенери. В края на деня ще се присъединим към вековната китайска традиция, като напишем желанията си на фенер, запалим свещ в основата му и гледаме как той се отдалечава. Връщане в Тайпе. Нощувка.

16.11.2025-нд. 14 ден Тайпе (закуска, обяд)
Закуска. Днес предстои да разгледаме Тайпе. Ще започнем обиколката с храма Лонгшан, издигнат в периода на управление на династията Цин около 1740 г. и е посветен на будистката богиня на милосърдието и други свещени за будистите духове. Комплексът се състои от 3 основни зали и се откроява с изящните си каменни резбовани колони и фината пъстроцветна храмова декорация. Продължаваме към Мемориалната зала на Чан Кай Ши – впечатляващ архитектурен комплекс, посветен на бившия министър-председател и президент на Република Китай (Тайван) генералисимус Чан Кай Ши, един от най-дълго управлявалите държавници в света (умира на 5.4.1975 г). Чан Кай Ши е причисляван към държавниците от „Голямата четворка“ (заедно със Сталин, Рузвелт и Чърчил) от Втората световна война. Величествената сграда е построена през 1980 г. като част от огромен градски парк с площ от над 25 хектара озеленени градини, изящни павилиони и езера и представлява осмоъгълник, покрит от блестящ бял мрамор, който се извисява на 75 м височина. Статуята на покойния президент гледа от централната сграда към града. От двете ѝ страни са разположени две сгради в класически стил – Националният театър и Националната концертна зала. Отправяме се към най-високата сграда в Тайван – кулата „Тайпе 101“, символ на просперитета на Тайван, считан за един 4-те Азиатски тигъра заедно с Хонконг, Южна Корея и Сингапур. Със своите 101 етажа, издигащи се на 508 м височина, той е първият небостъргач, надминал височина от половин километър, и е най-високият небостъргач в света до 2010 г., когато е построен Бурж Халифа в Дубай (828 м). В него се намират едни от най-бързите асансьори в света (от 1-ия до 89-етаж се изкачват за 39 сек, със скорост 63 км/час), влезли в Книгата за рекордите на Гинес. По изчисления на инженерите сградата може да издържи на турс до 8 по Рихтер, както и на външни влияния и колебания 2500 години. На долните 5 етажа има множество магазини, включващи най-добрите марки като Луи Вутон, Диор, Селин и други. *По желание с доплащане можете да посетите обсерваторията на 85-я етаж, за да видите Тайпе от птичи поглед. Ще посетим и района Симендинг с динамична градска атмосфера, множество театри, културни прояви, магазини, ресторанти и бутици, както и известната улица на дъгата. Трансфер до летището. Полет TK 25 в 22:10 ч.

17.11.2025-чт. 15 ден → Истанбул → София
В 05:55 ч. кацане в Истанбул. В 08:50 полет TK 1027 от Истанбул. Кацане в София в 09:10 ч.
Програма
03.11.2025-пн 1 ден София → Истанбул →
В 21:40 ч. полет TK 1030 от София. Кацане в Истанбул в 00:15 ч.

04.11.2025-вт 2 ден Истанбул → Сеул
В 02:20 ч. полет TK 90 от Истанбул. Пристигане в 18:20 ч. в Сеул – един от водещите глобални градове, най-важни финансови и търговски центрове в световен мащаб, шестият най-силен и стабилен град в света. Южнокорейската столица е призната от ЮНЕСКО за Световна столица по градски дизайн. Сеул е дом на много паметници на културата, които са запазили духа на своето време, четири от които са обекти на ЮНЕСКО. Посрещане, трансфер и настаняване в хотела. Нощувка.

05.11.2025-ср 3 ден Сеул (закуска)
Закуска. Панорамна обиколка и разглеждане на Сеул. Минаваме по широкия булевард, водещ до двореца, който носи името на крал Седжонг, чиято статуя се издига насред пешеходната зона. Крал Седжонг краси с лика си банкнотата от 10 000 вона. Преди 6 века той положил основите на хангул – корейската писмена система, която заменя сложната ханджа (китайската писмена система). Ще наблюдаваме церемонията по смяна на караула пред портата на площад Гуангуамун. Всъщност това е възстановка на оригиналния ритуал, в който са участвали кралските гвардейци на династията Чосон (1392-1910). Разглеждане на кралския дворец Кьонбокгунг – главният, най-големият и най-красивият от 5-те големи двореца на династията Чосон. Завършен е през 1394 г. и е служил за основен дворец на кралете до войната с Япония 1592-8 г, когато е бил разрушен. През 19 век по време на управлението на крал Годжонг са възстановени над 7700 зали и 500 сгради. В началото на 20 век дворецът отново е разрушен от японците, а пълното му възстановяване продължава и до днес. Разположен е в сърцето на корейската столица. Комплексът е заобиколен от високи стени, издигащи се на фона на очертанията на планинския масив Букхан. Ще видите тронната зала, банкетната зала, кралските покои, сградата с покоите на кралицата и градината Амсан, сградата с покоите на кралицата-майка, библиотеката на крал Годжнг и сградата, която е служила за главен офис по времето на династията Чосон. В най-задната част на двореца се намира живописен павилион, обграден от зеленина. След това ще се разходим в специален район на Сеул точно до двореца с типичните сгушени корейски къщи, наречени ханок. Следва посещение на храма Джогеса – главният храм на ордена Джогйе на Корейските дзен будисти. Ще се разходим по улица Инсадонг, известна с многобройните си галерии с картини, антики и изделия на майсторите на традиционното корейско изкуство. Връщане в хотела и нощувка.

06.11.2025-чт 4 ден Сеул (закуска)
Закуска. Днес разглеждането на града ще продължи с посещение на кулата Намсан (кулата на Сеул), където от 480 м височина ще се насладите на панорамата към целия град. Самата кула е висока 236.7 м и е разположена на 243 м върху планината Намсан. Построена е през 1969 г. като радиотелевизионна кула, но след 40 г. е отворена за посещения и сега е един от символите на Сеул. След това ще се разходим в младежкия район Хонгде с много магазини и заведения с нестандартна визия, любимо място на студентите от престижния университет Хонгдик, намиращ се наблизо. Хондге е мястото за провеждане на много фестивали и културни прояви, като е известен и като люлката на корейската инди и рок сцена от 90-те години. След това се отправяме към новата част на Сеул – нашумелия квартал Гангнам, най-скъпият и шикозен район на столицата, популяризиран чрез хита на 2012 година Gangnam style. Ще спрем за снимка пред 5-метровата бронзова скулптура Gangnam style – един от новите символи на квартала и модерен Сеул, разположена пред търговския център COEX. В него се помещава просторната библиотека Старфийлд, чиито внушителни 13-метрови тавани с библиотечни рафтове, спокойствие и красота онагледяват нуждата от пространство за култура и изкуство в ежедневието на корееца. Тук, между бляскавите магазини и желани покупки, често се организират литературни четения, представления, поетични състезания и други, а с времето библиотеката се е превърнала в популярна забележителност на града. Освен атракция за чужденците, за местните хора тя изпълнява традиционната си функция – дом на знанието, достъпно за всички, събрано в 70 000 тома. Наблизо се намира храмът Бонгунса, построен през 794 година по време на периода Обединена Шила. Неминуемо ще направим сравнение между материалистичния характер на Гангнам и бляскавите му улици и уединеното спокойствие на това място. Храмът е един от главните центрове на корейския дзен будизъм и в исторически план е играл важна роля за съхранението му. В края на 15 век, когато династията Чосон е наложила конфуцианството като национална религия, под закрилата на кралицата храмът е реставриран и става главно средище за медитация и дом на будистките монаси. До 20 век се превръща в един от 14-те главни храма в Корея. Въпреки многократните опожарявания и войни в неговата история, успява да запази непокътната залата с дървените блокове, служили за отпечатването на един от най-важните будистки текстове – Аватамсака-сутра, или в превод „сутрата на цветния венец“. Пред храма се издига 28-метровата каменна статуя на Майтрея - бъдещият Буда. Целият комплекс въздейства с усещането за спокойствие и хармония сред небостъргачите на Сеул. Връщане в хотела. Свободно време. *По желание, с доплащане – посещение на комедийния спектакъла „Готварското шоу Нанта“. Нощувка.

07.11.2025-пт 5 ден Сеул – Кенджу (закуска)
Закуска. Трансфер до гарата и отпътуване със скоростен влак (2ч20м) за Кенджу (ЮНЕСКО), наричан музей без стени. Тук са запазени много археологически останки от периода, когато градът е бил столица на древното кралство Шила, управлявало Корейския полуостров в течение на 992 години - от 57 г. пр.н.е до 935 г. Посещение на храма Булгукса (ЮНЕСКО), считан за шедьовър на будисткото изкуство от златната епоха на кралство Шила. В него се пазят едни от най-ранните дървени плочки с будистки сутри от 704-751 г., отпечатани върху черничеви свитъци. В превод името му означава „земята на Буда“. На територията на комплекса има 7 национални съкровища: 2-те каменни пагоди – Сеокгатап и Даботаб, изобразена върху монетата от 10 вона, 2-та моста – Мостът на лотоса и Мостът на сините облаци, 2-те позлатени бронзови статуи на Буда – Просветеният Буда и Състрадателният Буда и една 2-метрова ступа във формата на каменен фенер. Целият комплекс въздейства с красотата, спокойствието и усещането за святост. Ще се разходим в Тумули парк, където се намират 23 от близо 160-те открити в Кенджу гробници на владетели и аристократи от периода Шила. След това ще посетим астрономическата обсерватория Чеомсеонгдае - най-старата в Източна Азия. Свободно време в района с ханок къщички Хуанлиданг. Накрая ще се разходим около езерото Волджи, известно още със старото си име Анапджи, което е било част от дворцовия комплекс Донггунг на династията Шила. Създадено е по заповед на крал Мунму през 674 г. като място за отдих на краля и в него има 3 островчета и беседки, красиво осветени вечер. Нощувка.

08.11.2025-сб 6 ден Кенджу – Хапчеон – Пусан (закуска)
Закуска. Отпътуване на юг за Хапчеон и посещение на храма Хаейнса (ЮНЕСКО) – един от трите главни храма в Корея, известен като дом на Трипитака Кореана. Тук се пазят 81,350 дървени табли с будистки сутри. Изработени са в края на 14 век по време на монголското нашествие. Върху всички табли са изографисани над 50 млн. китайски йероглифи, които са разположени по един и същи начин върху всяка табла. Техниката, по която са изработени, е уникална и отнемала минимум 7 години, а вложените средства може да се сравнят само с инвестициите в наши дни за покоряване на Луната. Отправяме се към югоизточния край на Корейския полуостров и пристигаме в Пусан – най-големият пристанищен град в страната и втори по големина след Сеул. Ще посетим храма Хедонг Йонгунг, построен от будисткия учител Наонг през 1376 г. По време на японските нашествия в Корея (1592-98) храмът е разрушен, но по-късно е възстановен. Комплексът е уникален. За разлика от останалите храмове в Корея, които се намират в планините, този е живописно разположен върху скала на брега на морето и гледа към яркосините води. Настаняване в хотела, разположен на няколко минути пеша от плажа Хеунде – най-красивият плаж в Корея. Нощувка.

09.11.2025-нд 7 ден Пусан (закуска)

Закуска. Посещение на рибния пазар Чагалчи – най-големият рибен пазар в Корея с огромно разнообразие от прясно уловени морски продукти, и пазара Гуке. Името му означава „международен“ на корейски. Създаден е след Корейската война от избягали в Пусан бежанци, които започват да търгуват, за да си изкарват прехраната. Гуке е един от най-големите пазари в Корея – всяка уличка е препълнена със сергии и се свързва с други по-малки пазари. Тук има такова голямо разнообразие от стоки, че може да намерите всичко, за което се сетите. Следва посещение на Гамчеон - едно от емблематичните места за Пусан. Гамчеон се появява през 1950 г. вследствие на Корейската война, когато близо 600 хиляди души напускат домовете си в цялата страна и се заселват в крайбрежния град, останал единственият пощаден от войната. Тук намират убежище и надежда за ново начало, построявайки селище върху хълмовете в предградието на Пусан. Днес Гамчеон е своеобразна галерия на открито и средище на културата с 10 000 жители, отличаващо се с яркооцветени сгради, произведения на съвременни художници и скулптори, артистични кафенета, работилници и магазини, удостоен през 2012 г. с наградата за градско развитие на ООН. Свободно време. След това ще се качим на панорамния лифт Сонгдо и ще се любуваме на красивата гледка към плажа Куангали, известен като място на провеждане на ежегодния фестивал на фойерверките в Пусан. Нощувка.

10.11.2025-пн 8 ден Пусан → Таоян – Тайчунг (закуска)
Закуска. Трансфер до летището. Полет за Тайпе – столицата на Тайван, най-големият град, политически, търговски, медиен, образователен и културен център на острова. Посрещане, трансфер до Тайчунг и настаняване в хотела. Нощувка.

11.11.2025-вт 9 ден Тайчунг – Сън Мун Лейк (закуска, вечеря)
Закуска. Отпътуване и посещение на Селото на Небесната дъга – забележително място, доказващо, че изкуството може да спаси света, претворено с изобретателност от един художник любител на име Хуан Юн-фу. Селото е построено в средата на 20 век, за да даде временен подслон на войниците, избягали на остров Тайван заедно със семействата си от Китай. Обитателите заживяват задружно и го превръщат в свой дом, но с течение на времето остават все по-малко – някои напускат, други умират, докато остава само Хуан. Правителството планира строежа на модерен комплекс и му предлага да напусне срещу парично обезщетение, но той отказва и вместо това изпълва някога оживеното село с цветове и фантазия, като го превръща в туристическа атракция, посещавана от милиони туристи всяка година. Тук ще научим докосващата история на това място и неговите малки къщи, ярко обагрени с рисунки на хора в носии, най-различни животни – птици, морски обитатели, котки, цветя и други, след което ще имаме свободно време за разходка и снимки преди да продължим за езерото Сън Мун (Слънце и Луна) – най-красивото място в Тайван, богато дарено с природна красота, история и самобитната култура на местното аборигенско население. Сън Мун е най-голямото езеро в Тайван с площ над 100 кв. км. Разположено е в подножието на централната планинска верига и е заобиколено от зелени върхове. Езерото обгръща малкия остров Лалу, който го разделя на две части - северната има формата на слънце, а южната – на лунен сърп. Плуването в езерото е разрешено само по време на фестивала, който се провежда тук всяка есен. Ще посетим внушителния храм Уен У на северния бряг на езерото, построен в стила на дворцовата архитектура на Северен Китай, с три отделни зали. Едната зала е посветена на първия прародител Кайджи и бога на литературата, другата – на бога на войната Гуан Гонг и бога войн Ю Фей, и третата на Конфуций. Той е единственият храм на Конфуций в Тайван, в който има статуя с изображението на Конфуций и неговите последователи, и единственият храм, който държи централната си врата отворена. Друга интересна особеност са 366 стъпала към храма, символизиращи 366 дни в годината. Наричат ги „Годината на стъпките“, като на първото стъпало, което представлява първия ден на всеки месец, има платформа, където хората могат да спрат и да си починат. Информация за 24-те слънчеви периода, също е изсечена в стъпките, изобразени са животните от китайския зодиак, има вятърни камбанки за желания и тук може да научим много за китайската народна култура. Отправяме се към 9-етажната пагода Си Ен в типичен китайски стил. Тя е построена през 1971 година от Чан Кай Ши в памет на неговата майка. Строителството ѝ е било много трудно, тъй като материалите е трябвало до бъдат доставени над езерото и пренесени в планината. Пагодата се издига на 954 над морското равнище, а със своите 46 метра височина се извисява 1000 метра над езерото, като се превръща в неговата най-известната забележителност. От последният ѝ етаж се разкрива великолепна гледка към езерото и околните планини. Настаняване в хотел, разположен в района на езерото в селцето Итa Тао на най-малката от местните аборигенски групи на Тайван (малко над 500 души). Вечеря и нощувка.

12.11.2025-ср 10 ден Сън Мун Лейк – Каосюнг (закуска, обяд)
Закуска. Круиз по езерото Сън Мун. Отпътуване на юг към град Каосюнг – вторият по големина град в Тайван. След около 4 ч. Пристигане, трансфер до хотела и настаняване. Свободно време за почивка. Вечерта ще посетим нощния пазар Лиухе – един от най-популярните в Тайван. Ако пропуснете нощния пазар, все едно не сте посетили Каосюнг. Тук се продават вкусна храна, морски дарове, студени напитки, занаятчийски изделия, дрехи, ножове, камери, живи животни и какво ли още не. Не пропускайте да опитате местните специалитети - млякото от папая и солени скариди. Настаняване в хотела. Нощувка.

13.11.2025-чт 11 ден Каосюнг (закуска, обяд)
Закуска. Сутринта се отправяме към левия бряг на река Каопинг, където се намира огромният будистки комплекс Фо Гуанг Шан, създаден от майстор Хин Юн и неговите ученици – културен, религиозен и образователен център на Махаяна, който е свързан с най-голямата благотворителна организация в Тайван. В музея се пази ценна реликва – зъб на Шакиамуни Буда, основател на будистката вяра, а в югоизточната част на планината се намира най-голямата забележителност на района – огромната златна статуя на Буда Амитаба, която е с размери около 120 метра. Продължаваме към езерото „Лотос“, живописно разположено между две планини. То е известно с гледката към залеза и отражението на планината в него, лотосите и многобройните красиви храмове, които го заобикалят – повече от 20. Ще посетим наскоро обновените пагоди Тигър и Дракон – влиза се през дракона, а се излиза през тигъра. От върха на храма се вижда комплексът на павилионите на пролетта и есента, заобиколени от вода, в която те се отразяват при залез слънце. После се отправяме към река Любов (Love River) – гръбнакът на града, която играе подобна роля на Темза за Лондон. Реката, която всъщност е изкуствен канал, протича 12 км. през целия град, играе важна роля в неговата икономика и култура. Край бреговете й често се провеждат събития и фестивали, тук е разположен и паркът на река Любов. В него има нощен пазар и открити кафенета, в които често гастролират групи, а по реката лодки разхождат посетителите, за да се насладят на градския пейзаж, подсилван от атрактивните сгради в близост като катедралата „Свети Розарий“, моста Каосюнг и Районния съд. Ще разгледаме още един от артистичните райони на града – центърът за изкуство Кей 2. Връщане в хотела, свободно време и нощувка.

14.11.2025-пт 12 ден Каосюнг – Тайнан – Тайпе (закуска, обяд)
Закуска. Освобождаване на стаите и отпътуване за Тайнан – най-старият град на острова и негова бивша столица, днес един от четирите най-големи града в Тайван. През 1624 г. за първи път тук идват холандците, а 38 години по-късно, през 1662 г. Чжен Ченгун избира Тайнан, носещ по това време името Анпин, за своя столица. Заради древната си история Тайнан е богат на исторически места и културни традиции, а множеството храмове му дават името „град на стоте храма“, които всъщност са 220. Всяко посещение тук започва със старата крепост. Анпинг Форт е построен върху основите на холандската крепост, наречена Форт Зееландия. Именно на това място са възникнали ранните селища на холандците и китайците, а голяма част от историята на селището е в старите улици на Анпинг, които го обграждат. Ще посетим крепостта и след това ще се спуснем по украсената с цветни растения стара улица на Анпинг с много магазини, сергии с местни лакомства, малки ресторанти и китни кафенета. Ще обядваме и ще прoдължим към Тайпе. Пристигане, настаняване и нощувка.

-15.11.2025-сб. 13 ден Тайпе – Йелиу – Джиуфен – Шифен – Тайпе (закуска, обяд)
След закуска се отправяме към северното крайбрежие, където на около 40 км от Тайпе се намира едно от най-известните места в света – Националният геопарк Йелиу, който предлага зашеметяващи геоложки пейзажи. Разположен върху нос Йелиу, който се врязва на около 1700 метра в океана, той е покрит от естествени скални образувания, създадени от различни геоложки и климатични сили в течение на милиони години. Многообразните им форми вдъхновяват техните имена, като най-известна е „Главата на кралицата“, емблематичен образ в Тайван и неофициална емблема за град Уанли. Сред другите формации са „Обувката на феята“, „Кошерът“, „Джинджифил“, „Морски свещи“ и много други. Продължаваме към Джиуфен, някога център за добив на злато в Тайван. Златото е изчезнало, но старинните селища, построени от плътно прилепнали към стръмните склоновете къщи, продължават да предлагат приказни пейзажи и поглед към начина на живот от миналото. В периода на японската окупация градчето получава настоящия си облик - тогава са построени много японски ханове, които са оцелели и до днес. По време на Втората световна война в селото е създаден лагер за военнопленници, които са работили в златните мини, след края на войната дейностите по добива на злато спадат, мината е затворена през 1971 година и градът изпада забвение. През 1989 г. тук е заснет филмът „Градът на тъгата“, който възражда популярността на Джиуфен. Носталгичният пейзаж на Джиуфен очарова много хора и в началото на 90-те години, градът преживява възход, който го оформя като туристическа атракция. Построени са много кафенета, чайни, ресторанти и магазини за сувенири, носещи името „Град на тъгата“. Продължаваме към историческия град Шифен, за да посетим романтичната Старинна улица. Тя е разположена в и около клона Пингси на железопътната линия, построена първоначално за транспортиране на въглища. Тогава работещите в този отдалечен планински район, изправени пред риск да бъдат ограбени или убити, използвали фенери, за да информират семействата си, че са в безопасност. Днес фенерите вече не функционират като сигнални, а се използват като символи на мира и щастието. Романтичната красота на пейзажа и носталгичната атмосфера правят мястото популярно за заснемане на реклами и атракция за посетителите. Най-известното събитие, което се провежда тук, е годишният фестивал на небесните фенери. В края на деня ще се присъединим към вековната китайска традиция, като напишем желанията си на фенер, запалим свещ в основата му и гледаме как той се отдалечава. Връщане в Тайпе. Нощувка.

16.11.2025-нд. 14 ден Тайпе (закуска, обяд)
Закуска. Днес предстои да разгледаме Тайпе. Ще започнем обиколката с храма Лонгшан, издигнат в периода на управление на династията Цин около 1740 г. и е посветен на будистката богиня на милосърдието и други свещени за будистите духове. Комплексът се състои от 3 основни зали и се откроява с изящните си каменни резбовани колони и фината пъстроцветна храмова декорация. Продължаваме към Мемориалната зала на Чан Кай Ши – впечатляващ архитектурен комплекс, посветен на бившия министър-председател и президент на Република Китай (Тайван) генералисимус Чан Кай Ши, един от най-дълго управлявалите държавници в света (умира на 5.4.1975 г). Чан Кай Ши е причисляван към държавниците от „Голямата четворка“ (заедно със Сталин, Рузвелт и Чърчил) от Втората световна война. Величествената сграда е построена през 1980 г. като част от огромен градски парк с площ от над 25 хектара озеленени градини, изящни павилиони и езера и представлява осмоъгълник, покрит от блестящ бял мрамор, който се извисява на 75 м височина. Статуята на покойния президент гледа от централната сграда към града. От двете ѝ страни са разположени две сгради в класически стил – Националният театър и Националната концертна зала. Отправяме се към най-високата сграда в Тайван – кулата „Тайпе 101“, символ на просперитета на Тайван, считан за един 4-те Азиатски тигъра заедно с Хонконг, Южна Корея и Сингапур. Със своите 101 етажа, издигащи се на 508 м височина, той е първият небостъргач, надминал височина от половин километър, и е най-високият небостъргач в света до 2010 г., когато е построен Бурж Халифа в Дубай (828 м). В него се намират едни от най-бързите асансьори в света (от 1-ия до 89-етаж се изкачват за 39 сек, със скорост 63 км/час), влезли в Книгата за рекордите на Гинес. По изчисления на инженерите сградата може да издържи на турс до 8 по Рихтер, както и на външни влияния и колебания 2500 години. На долните 5 етажа има множество магазини, включващи най-добрите марки като Луи Вутон, Диор, Селин и други. *По желание с доплащане можете да посетите обсерваторията на 85-я етаж, за да видите Тайпе от птичи поглед. Ще посетим и района Симендинг с динамична градска атмосфера, множество театри, културни прояви, магазини, ресторанти и бутици, както и известната улица на дъгата. Трансфер до летището. Полет TK 25 в 22:10 ч.

17.11.2025-чт. 15 ден → Истанбул → София
В 05:55 ч. кацане в Истанбул. В 08:50 полет TK 1027 от Истанбул. Кацане в София в 09:10 ч.
Допълнителна информация
хотели / или подобни
04.11 – 07.11 Сеул Sollago Myeongdong 4*
07.11 – 08.11 1 н Кенджу Commodore Gyeongju 4*
08.11 – 10.11 2 н Пусан Ramada Encore Haeundae 4*
10.11 – 11.11 1 н Тайчунг Howard Plaza Hotel 4*
11.11 – 12.11 1 н Сън Мун Лейк Richforest Hotel 4*
12.11 – 14.11 2 н Каосюнг Howard Plaza Hotel 4*
14.11 – 16.11 3 н Тайпе Cozzi hotel Zhongxiao 4*

Цените включват:
Самолетни билети София – Истанбул – Сеул / Тайпе – Истанбул – София с редовен полет на Turkish Airlines с включени такси и багаж до 30 кг.
Самолетен билет Пусан – Тайпе с включен багаж и такси;
Билет за влака стрела Сеул - Кенджу;
13 нощувки в хотели 4*;
13 закуски, 5 обяда, 1 вечеря;
Всички трансфери и транспорт с туристически автобус;
Всички екскурзии с включени входни такси за обектите по програмата:
Разглеждане на Сеул и посещение на площад Гуангуамун, двореца Гьонбокгунг, разходка в традиционен ханок район, храма Джогеса, улица Инсадонг, посещение на кулата Намсан, COEX и храма Бонунгса;
Разглеждане на Кенджу: храма Булгукса, Тумули парк, обсерваторията Чеомсеонгдае и езерото Анапджи;
Посещение на храма Хаенса и храма Хедонг Йонгунг;
Разглеждане на Пусан: рибния пазар, пазара Гуке, квартала Гамчеон, плажа Куангали;
билет за лифта Сонгдо;
Екскурзия до езерото Сън Мун и посещение на храма Уен Уу и пагодата Си Ен;
Круиз по езерото Сън Мун;
Разглеждане на забележителностите на Каосюнг: будисткия манастир Фо Гуанг Шан, езерото Лотос, пагодите на Дракона и Тигъра; река Любов, Кей 2 и нощния пазар Лиухе;
Посещение на Анпинг форт и старата улица на Анпинг в Тайнан;
Екскурзия до националния геопарк Йелиу, Джиуфен и Шифен;
Панорамна обиколка на Тайпе и посещение на мемориалната зала на Чан Кайши, храма Лонгшан, небостъргача „Тайпе 101” и района Симендинг;
Местни екскурзоводи;
Водач преводач от фирмата;

Допълнително се заплаща:
Такса обслужване на местните шофьори и екскурзоводи – 150 лв.
Комедиен музикален спектакъл „Готварското шоу Нанта“ - 70 лв.
Наблюдателната площадка на 85-я етаж на небостъргача „Тайпе 101” – 48 лв.

Цената не включва:
Медицинска застраховка с включен риск от заразяване с Covid-19 – цената се формира въз основа на възрастта на туриста, ще получите информация при записване;
Доброволна застраховка „Отмяна на пътуване“ с покритие в случай на Covid-19.
За контакти и информация
Свържете се с нас: 0882 222 777
Запитване
БЮЛЕТИН
Абонирай се и получавай нашите специални оферти и промоции директно в твоя имейл
Моля, прочетете нашата Политика за поверителност